Hz. Adem’in ülkesi Sri Lanka

Hz. Âdem’in cennetten yeryüzüne indiği topraklar olarak bilinen Sri Lanka’yı sizin için keşfettik… Batı’nın yıllarca sömürdüğü gizemli ülkenin insanları, geçmişte yaşadıkları acıları adeta yediklerine yansıtırcasına neredeyse bütün yemeklerine bol acı ve baharat katıyor.

Hz. Adem’in ülkesi Sri Lanka

İstanbul’dan Dubai aktarmalı Sri Lanka’nın başkenti Kolombo’ya yapmış olduğumuz hava yolculuğu, yaklaşık 10 saat sürdü. Uzun süren uçuş ve ülkeye girdiğiniz anda karşı karşıya kaldığınız nem, sıcak havayla birleşerek size ister istemez bir şok yaşatıyor. Ancak bu uzun sürmüyor. Çünkü doğasıyla, insanıyla, kültürüyle ve nevi şahsına münhasır bir ülkeye vardığınızı anlıyorsunuz. 21 milyonluk nüfusa sahip ülkenin yüzde 68’i Budistlerden, yüzde 13’ü Hindulardan, yüzde 9’u Müslümanlardan, yüzde 8’i ise Hristiyanlardan oluşuyor. Nüfusu oluşturan 3 temel etnik grup bulunuyor: Sinhaliler, Tamiller ve Muruhalar… Ülkenin çoğunluğunu oluşturan ve genel olarak Budizm’e inanan Sinhaliler devlete ve orduya hâkim durumdalar. Tamiller, daha çok Hinduizm’e inanıyor ve kuzey kesimlerde yaşıyorlar. Sri Lanka nüfusunun yüzde 8’ini oluşturan Muruhaların tamamına yakını ise Müslüman.

HİNDİSTAN’IN GÖZYAŞI… 

Kendisini dünyaya çok fazla tanıtamamış, Hint okyanusunun tam ortasında, Hindistan’a birkaç kilometre mesafede bulunan, kimisinin gözyaşına benzettiği kimisinin de armuta benzettiği bir ada ülkesi olan Sri Lanka’nın, Hz. Âdem’in dünyada ilk ayak bastığı topraklar olduğuna inanılıyor. 2243 metre yüksekliğindeki Hz. Âdem tepesinde büyük bir ayak izi bulunuyor. Budistler ise bu ayak izinin Buda’ya ait olduğuna inanıyorlar. Bu yüzden tepenin Budist misafirleri de hiç eksik olmuyor. Budistlere göre Buda’ya, Hristiyan ve Müslümanlara göre ise Hz. Âdem’e ait olduğu rivayet edilen dev ayak izinin etrafında, çan sesleri ve güneşin ilk ışıklarının aydınlığında dualar ediliyor. Mum yakmayı yani ışığı cennet olarak gören Budistler, karanlıkta kalmanın ise cehennem olduğuna inanıyorlar. Kadınların  kendilerine 3-4 metreden daha yakın mesafede yaklaşmasını günah bilen Budist din adamları, hayatları boyunca hiç evlenmiyorlar, saçlarını da oldukça kısa kestiriyorlar. Ülkedeki Müslümanlar, daha çok ticaretle uğraşıyor. Bu alanda gayet iyiler. Başkent ve diğer şehirlerde çok sayıda camileri bulunuyor. Şehrin silüetinde minareler yükseliyor. Daha yakın tarihlere kadar camilerde Osmanlı padişahları adına hutbeler okunuyormuş.

BATI SÖMÜRMÜŞ

Sri Lanka, tarihte özellikle Avrupalı sömürgeci devletlerin gözdesi olmuş. İngiliz, Portekiz ve Hollandalılar yıllarca bu topraklarda hüküm sürmüşler. İngilizler, 1915’te bu toprakları hakimiyetleri altına almışlar. Bugün de ülkeye genel olarak bakıldığından İngilizlerin etkisi gayet rahat ve net bir şekilde görülüyor. Prizlere bakıldığında İngiliz sistemi, trafiğe bakıldığında ise trafiğin sol taraftan akması İngilizlerin sömürgesi olduğunu açıkça ortaya koyuyor. İngilizlerin yapmış olduğu yapılar buradaki insanlar tarafından halen kullanılıyor.

TAKSİ YOK, TUKTUK VAR 

Sri Lanka’nın en meşhur aracı; 3 tekerlekli motosikletler. Bu topraklarda insanlar gidecekleri yere ‘tuktuk’ dedikleri araçlar ile gidiyorlar. Nedeni ise hem fiyatları ucuz hem de trafiğe takılmıyor. Kilometre bazında işlev gören tuktuklar, genelde taksi ve dolmuş hizmeti görüyor. Sokakların caddelerin tuktuklarla dolu olduğu ülkede, her yer motor sesleri ile inliyor. Renk renk tuktuklara 3 kişi rahatlıkla sığabiliyor. Bir diğer adı rikşa olan bu tuktuklar, özellikle iş çıkış saatlerinde trafik felç olduğunda araçlar arasından hızlıca kıvrılabiliyor. Sri Lanka’daki otellerin çoğu yemyeşil doğanın içerisinde yer alıyor. Sri Lanka’nın insanları o kadar misafirperver ki; ülkede bulunan otellerde unutulmaz bir karşılama töreniyle sizi karşılıyorlar. Soluklanıp bir şeyler ikram etmeden odanıza kesinlikle göndermiyorlar. 

DİKKAT! VAHŞİ HAYVAN ÇIKABİLİR!

Otele ilk giriş yaptığınızda güzel kokulu ıslak havlu ikram eden görevliler, otele gelen konukların yorgunluğunu atabilmesi için vahşi mango, salata ya da taze taze sıkılmış karpuz suyu ikram ediyorlar. Genellikle ağaçların arasına yapılmış otellerde odalar; gayet geniş, rahat, tertemiz ve tamamen kültürlerine uygun bir şekilde tasarlanmış. Otelde gece odanıza giderken mutlaka elinde fenerli bir görevli, size eşlik ediyor. Çünkü zaman zaman vahşi hayvanlar otelin içine kadar gelebiliyor. Biz bunu sabah gün doğarken gözlemledik. Hani bazı sabahlar horoz sesi ile uyanırsınız ya burada tam aksine hangi hayvan olduklarını tam kestiremediğimiz uğultular ile güne başlıyorsunuz. 

Sri Lanka’da bütün yemeklere neredeyse acı koyuyorlar. Acısız hiçbir şey yemiyorlar. Soslu acılı baharatlı meyvelerin de yemekleri yapılıyor. Evlerimize, mutfaklarımıza giren baharatların asıl vatanının Sri Lanka’daki baharat bahçelerini görünce anlıyorum. Vanilyadan kakaoya, karabiberden tarçına kadar birçok baharatın ağaçları bu bahçelerde yetişiyor. Baharatsız, acısız yemek onlara boş ve tatsız geldiğinden hemen hemen her evde yemeklere göre özel baharatlar yapılıyor. Burada anlaşılan erkeğin kalbine giden yol baharattan geçiyor. 

HAŞLANMIŞ MUZ MU ARIYORSUNUZ?

Üzüm, elma, nar, armut ve nar gibi meyvelerin “lüks meyveler” olarak isimlendirildiği Sri Lanka’nın en önemli tarım ürünü ve en çok tüketilen meyvesi ise hindistancevizi. Havalar çok sıcak olduğundan dolayı insanlar serinlemek için hindistancevizlerinin önce suyunu içiyorlar sonra da hindistancevizlerinin içindeki meyveleri yiyorlar. Sri Lanka topraklarında 20’den fazla muz çeşidi yetişiyor. Çeşit çeşit muzların kimisi normal meyve olarak yeniliyor, kimisi pişiriliyor, kimisinin de tatlısı yapılıyor. Ülke topraklarının en pahalı muzu ise kırmızı renkli muz. Halk tarafından en çok tercih edilen olan kırmızı muzun kilosu ise sadece bir dolar.  

SERT ÇAYI SEVENLERİN ÜLKESİ 

Sri Lanka ismini almadan önce ‘Seylan’ olarak anılıyormuş yani çayın adası olarak. Buraya çay, İngilizler hâkimiyeti aldığı zaman İngilizler ile birlikte gelmiş. İngilizler bu topraklara geldikleri zaman dağlara yemyeşil çaylarını ekmişler. Tadı bakımından da dünyanın en lezzetli çayının yetiştiği Sri Lanka’da 1001 çeşit çay bulunuyor. Her zevke her damağa göre çayın yapıldığı bu ülkenin en meşhur çayı, bizim günlük tükettiğimiz siyah çay. Sri Lanka’nın siyah çayı, bizim çayımıza göre hafiften kahveyi andıran tadıyla daha sert ve daha acı. 

FİL SIRTINDA ORMAN KEŞFİ YAPABİLİRSİNİZ

Sri Lanka’nın en önemli aktivitelerinden bir diğeri ise, benim de yaptığım gibi fil sırtında gezmek. Filin sırtında ormanların, nehirlerin içerisinde keşif yapıyorsunuz. Fille gezmek yarım saat kadar sürüyor. Ücreti de 30 dolar. Tabi birde, maymunlar var. Maymunların eğer birbirlerinin bitlerini ayırtlama işlemindeler ise onların çok mutlu ve keyifli olduklarını anlıyoruz. Maymunlar aslında dokunulmadığı sürece zararsız hayvanlar ama sadece yemek görmesinler elinizde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir